Drezyną na 600- lecie

Przejazd drezynami przygotowany!!

  1. Reklama.

Zgodnie z ustaleniami plakaty zostały wywieszone na stacji Wronki, Szamotuły i Oborniki. W formie elektronicznej można go znaleźć na naszej stronie www oraz na koncie na Facebooku. Będzie też zamieszczony na stronie Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej oraz na stronie Przewozów Regionalnych w zakładce Regiony.

  1. Przygotowanie techniczne.

Na stacji zostały wykonane najważniejsze zadania – wycinka krzaków w dwóch torach stacyjnych. Został także przeprowadzony oprysk trawy w szynach.
Zostały także oczyszczone przejazdy drogowo-kolejowe. Zostały przygotowane  także odcinki torów z jednej i drugiej strony aż do zaasfaltowanych przejazdów. Dzięki temu będzie można odbyć dłuższe przejazdy drezynami.

  1. Dodatkowe atrakcje.

Podczas imprezy będzie można przejechać się TICOZYNĄ – drezyną zbudowana z samochodu TICO. Pierwszy taki pojazd w Polsce i na Świecie. Zostaną przygotowane  także materiały do rysowania oraz zbudowania własnego pociągu z pudełek po zapałkach. Będzie muzyka oraz przedmioty związane z kolejnictwem.

RYS HISTORYCZNY KOLEI W OSTROROGU

Pociągiem z Szamotuł do Międzychodu

 Budowa linii kolejowej z Szamotuł przez Ostroróg i Sieraków (linia D29-368) okazała się wielkim wyzwaniem dla pruskich inżynierów i budowlańców.
Żeby wybudować wytyczony szlak trzeba było wznieś około 50 budowli inżynieryjnych, takich jak mosty, wiadukty czy przepusty. Trzeba było wznieść kilometry nasypów czy wąwozów.

            Dzięki podzielonej na etapy inwestycji już w 1907 roku otwarto do użytku dwa odcinki, to jest szlak z Szamotuł do Binina (1.10.1907) oraz z Chrzypska Wielkiego do Międzychodu (1.10.1907). W następnym roku dzięki uruchomieniu ostatnich odcinków: Binino – Nojewo (15.04.1908) i Nojewo- Chrzypsko Wielkie (1.05.1908) cały szlak był już przejezdny. Na liczącej 56 kilometrów linii pobudowano 13 stacji
i przystanków pośrednich: Szczepankowo, Ostroróg, Dobrojewo, Binino, Orle, Nojewo, Kikowo, Chrzypsko Wielkie, Ryżyn, Sieraków Wielkopolski, Kłosowice, Zatom Stary i Międzychód Letnisko.

            Linia od samego początku swojego istnienia była w głównej mierze przeznaczona do transportu płodów rolnych. Wożono nią głównie z pobliskich pól ziemniaki do Wronek oraz buraki do cukrowni w Szamotułach.
Naturalnie transportowano płody rolne także do innych miejscowości położonych
w głąb regionu (np. do Lubonia czy Opalenicy).

Od jesieni 1977 roku do wiosny 1978 roku kolejarze przeprowadzili gruntowny remont. W ramach przeprowadzonych prac naprawiono uszkodzone nasypy, wymieniono drewniane podkłady na betonowe oraz zamontowano nowe szyny. Należy dodać, że ekipy remontowe pracowały w godzinach od 8 do15.
W tym czasie za pociągi uruchamiano komunikacje zastępczą, autobusową.
Po godzinie 15 linia była tymczasowo przejezdna dla pociągów popołudniowych
i wieczornych, którymi wracali ludzie z pracy do domu.

Nigdy tu nie panował duży ruch pasażerski. Zazwyczaj było to kilka pociągów pasażerskich w ciągu doby. Wraz z rozwojem motoryzacji malało znaczenie kolei. Ostatni pociąg pasażerski z Sierakowa do Szamotuł przejechał w 1995 roku.
Ostatni pociąg towarowy przejechał w dniu 3 maja 1996 roku. Jako główną przyczynę zawieszenia przewozów na linii podaje się kiepski stan mostu kratownicowego
w Chrzypsku Małym. Po przeprowadzeniu w 1996 roku ekspertyzie linii przez pracowników Politechniki Poznańskiej stwierdzono, że jej dalsze utrzymywanie nie ma uzasadnienia ekonomicznego.

            W kwietniu 2001 roku miał miejsce przejazd pociągu turystycznego relacji Poznań – Szamotuły – Międzychód – Skwierzyna – Wolsztyn prowadzony przez parowóz OK1-35. Jeszcze parę lat temu można było spotkać składy towarowe na odcinku Szamotuły – Nojewo (wożące nawozy sztuczne), Międzychód – Zatom Stary (do tartaku) i Międzychód – Sieraków (z surowcami dla huty szkła).
W sierpniu 2011 roku po wielu latach do Sierakowa dotarł pociąg turystyczny
z Poznania prowadzony przez najszybszy w Polsce parowóz – Piękną Helenę (Pm36-2).

            Planowe pociągi pasażerskie już nigdy nie przyjadą do Ostroroga. Nie należy jednak rozpaczać. Ciekawe ukształtowanie szlaku, wiele budowli inżynieryjnych oraz liczne stacyjki i miejscowe zabytki sprawiają, że można tchnąć tu nowe życie.
Tym nowym życiem to uruchomienie kolei drezynowej. Dzięki nietypowym
i oryginalnym pojazdom kolejowym można ściągnąć tu turystów i rozreklamować Ostroróg. Nie trzeba niszczyć stuletniej historii, można dodać nowy rozdział
o ostrorowskiej banie.

Bibliografia:

  • Radosław Borowicki, „50 lat temu linia Międzychód – Szamotuły była w rozkwicie”, [w] Tydzień Sierakowsko – Międzychodzki, 03.08.2011.

 

Rozkład jazdy kolei 1988-1989r – zobacz