Mirosława Prywer w Ostrorogu

To piękne, gdy człowiek jest dumny ze swego miasta,
lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne.

                           Abraham Lincoln

                     Mirosława Prywer w Ostrorogu

 

Piątkowy wieczór  20 kwietnia 2012 roku na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy wzięli udział w kolejnym już  spotkaniu poetyckim z Mirosławą Prywer.

W pięknej scenerii autorstwa Marioli Przymuszały, Elżbiety Leśnej, Magdaleny Dąbrowskiej, Joanny Nowakowskiej na scenie, przy małym stoliku, zasiadła osoba niezwykła.  W tle   fragment wiersza „Memento”   z tomiku „Światło pamięci” : nic dwa razy się nie zdarza mówią prawdę poeci.

Obok wielkie gałęzie obsypane białymi, pachnącymi kwiatkami – pierwszymi tej wiosny. Na drugim planie tablice z wystawy „ 600- lecie Ostroroga-  dorobek i dziedzictwo kulturowe obszarów wiejskich” prezentująca  zdjęcia, pocztówki, dokumenty związane z historią gminy Ostroróg. Po prawej stronie dziewięciometrowy baner z przepięknymi zdjęciami – efekt pleneru fotograficznego Grupy Fotograficznej KGP i Sekcji Fotograficznej SZOK pod przewodnictwem Tomasza Koryla. Wszystko ustawione specjalnie dla naszego gościa, by przywołać wspomnienia  lat dzieciństwa i młodości.

Prowadząca spotkanie Teresa Pazderska z wielkim szacunkiem wita panią Mirosławę i przybyłych z Nią – pana prezesa  Oddziału Poznańskiego ZLP Pawła Kuszczyńskiego, wiceprezesa zarządu  panią Danutę Bartosz oraz wszystkich obecnych.

Mówi, zwracając się do bohaterki wieczoru: Tym razem jest to spotkanie wyjątkowe – odbywa się w ramach obchodów sześćsetlecia naszego miasta. W piękny sposób zapisuje się Pani na kartach historii literatury – jako nasza poetka, bo od urodzenia związana z Ostrorogiem, pamiętająca o swoim rodzinnym mieście także w  wierszach – więc obchody naszej rocznicy bez Pani – po prostu odbyć się nie mogły.

Następnie w krótkich słowach  przedstawia poetkę. Urodziła się  pod znakiem  Strzelca, a „Człowiek spod znaku Strzelca to osoba znajdująca zamiłowanie do różnych profesji”. I tak są to w przypadku Pani Mirosławy – zamiłowanie do pracy z młodzieżą: uczy  fizyki w LO w Gostyniu, potem w Poznaniu, prowadzi Koło Młodych Poetów, Koło Literacko – Teatralne „Otwarty Krąg”, reżyseruje montaże słowno-muzyczne do własnych scenariuszy, współorganizuje Międzynarodowe Listopady Poetyckie – zamiłowanie do turystyki: prowadzi Koło Krajoznawczo- Turystyczne, wreszcie tworzy i jest to największa przygoda  życia – ukazują się tomiki od „Bursztynowego rozsypańca” w 1990 przez Ptaki nadziei, Spóźniony sen, Dotyk szarości, Podróż liryczną, Rytm  ziemi po Światło pamięci z roku 2011.

Nikos Chadzinikolau napisał o Mirosławie Prywer tak:

„Jest poetką wrażliwą i szlachetną, prowadzi dialog z człowiekiem skomplikowanego i zakłamanego świata. Monotonia życia, szarość i brutalność rzeczywistości pozwala jej docenić jasność i blaski dnia”

W dalszej części wieczoru poetka ciepłym głosem zaprezentowała swoje wiersze. W części pierwszej usłyszeliśmy utwory związane z Ostrorogiem, z domem rodzinnym, z rodzicami, rodzeństwem, przeplatane wspomnieniami z tego okresu. Potem pani Mirosława zabrała nas na poetyckie wycieczki świadczące o wielkim umiłowaniu ludzi, świata i podróży.

W drugiej części czytała „Wspomnienie z Wilna” i wiersze – pożegnania z najbliższymi. Zupełnie metafizycznym przeżyciem dla wszystkich był dźwięk dzwonów z wieży kościelnej, który rozległ się akurat w momencie czytania wiersza pt. „Dzwony”.

Utwory prezentowane w trzeciej części pokazały, że poetka uwalnia się „od bolesnych wspomnień, oddając je nurtowi Warty, unoszącej zimowe wianki kry, na którą spogląda z okna swego domu”, jak pięknie napisała Maria Magdalena Pocgaj.

Tłem muzycznym były utwory w wykonaniu ucznia Szkoły Muzycznej z Szamotuł Mikołaja Pociechy, laureata Grand Prix na Słupeckich Spotkaniach Muzycznych w 2011  z klasy Przemysława Dybizbańskiego wykonane na gitarze.

Organizatorzy wieczoru przygotowali dla pani Mirosławy szereg niespodzianek.  Po wysłuchaniu wierszy w wykonaniu autorki – prowadząca wieczór przedstawia   Urszulę Mazurek – bibliotekarkę i polonistkę, która tak jak pani Mirosława ma zamiłowanie do pracy z dziećmi, wspiera ich pierwsze próby poetyckie, opracowała razem z Danutą Pupką wiersze uczniów zebrane w  tomik poetycki „Świat słowem malowany”,  jest także pasjonatką turystyki. Pani Ula wybrała wiersze z twórczości Mirosławy Prywer i zachęciła swoich uczniów do udziału w spotkaniu. Usłyszeliśmy „Stoisz na środku drogi  …” w interpretacji Adrianny Jenek. „ Listopad w Ostrorogu” powiedziała Aleksandra Bartkowiak, a Weronika Konieczna –„Szamotulską impresję”. Nie zabrakło recytatora – Mateusz Przybysz zaprezentował „Noc w Apeninach”.  Dalej wystąpiła Wiktoria  Glinecka w wierszu „Pragnienie”. Występ uczniów miejscowej szkoły zakończyła Weronika Białasik recytująca „W Ostrorogu”.

Wśród widzów także niespodzianki. Oto w pierwszym rzędzie usiadły piękne   …. letnie koleżanki z ławy szkolnej LO szamotulskiego Barbara Baczyńska (Wituchowska), Mieczysława Sztuba (Obst), Beata Kierończyk (Łączkowska), Henryka Bańczyk (Bamber)– obok kolega Ludwik Błajet. Dalej koleżanki ze szkoły podstawowej Zofia Kozłowska (Gogołek), Helena Jarysz (Gogołek), Henryka Juraszek (Witkowiak), miłośnicy poezji z Ostroroga i nie tylko w różnym wieku – wszyscy zasłuchani w słowa padające ze sceny.

Panie w niezwykle ciepłych słowach przywołały wspomnienia ze szkolnych lat, mówiły o swojej roli w życiu pani Mirosławy, pan Błajet powiedział o  wspólnych psotach – wszyscy życzyli swojej koleżance weny twórczej na następne lata.

W odpowiedzi na pytania widzów pani Mirosława opowiedziała o początkach swojej twórczości, nie potrafiła zliczyć swoich wierszy.

Obecny na spotkaniu prezes Paweł Kuszczyński nie szczędził dobrych słów pod adresem organizatorów imprezy, za wyjątkową  atmosferę, za przepięknie udekorowaną salę . Rzadko bowiem zdarza się , by w tak piękny sposób uhonorować poetkę, która nie tak dawno obchodziła swe siedemdziesiąte (nam też aż trudno w to uwierzyć!) urodziny, a w dodatku , by stało się to w roku jubileuszu miasta. Przybliżył postać pani Mirosławy jako laureatki wielu wyróżnień i nagród między innymi Labor Omnia Vincit. Pokazał nam osobę miłą, ciepłą, serdeczną, bezinteresowną, pełną wigoru, zaangażowaną w pracę twórczą z młodzieżą, wspierająca młodych twórców.

Łzy w wielu oczach pojawiające się w czasie spotkania świadczyły o prawdzie tych słów.

Słowa zachwytu i uznania dla twórczości artystycznej Pani Mirosławy wyraził również pan Roman Napierała,  gospodarz miasta i gminy . Serdecznie podziękował poetce, że zaszczyciła nas swoją obecnością, jednocześnie zaprosił panią Mirosławę na imprezę kończąca obchody 2 i 3 czerwca 2012r. Nie omieszkał dodać „ Nie było mnie kilka dni w urzędzie i po wejściu na salę sesyjną po prostu jej nie poznałem.”

Również w podziękowaniu zaśpiewał Zespół Seniorów „Ostrorogskie Jaśki” prowadzony przez Reginę Stromczyńską. I jak powiedziała jedna z seniorek pani Krystyna Kurowska, przywołując słowa Prezesa – były to gorące piosenki dla gorącej kobiety. Usłyszeliśmy Piosenkę o Ostrorogu, Wróżka czarodziejka i jakże wzruszającą Tu jest moje miejsce…

Po występie seniorów ustawiła się długa kolejka uczestników imprezy z tomikiem „Światło pamięci” w dłoniach po autograf poetki. Dodajmy – tomiku bardzo dla poetki ważnego i związanego z rodzinnym miastem, zawierającym utwory bardzo osobiste, wspominające najbliższych, a dedykowane tym, którzy odeszli.  Na początku kolejki trzech szczęśliwców, dla których pani Mirosława wylosowała swój tomik. Byli to Danuta Sibilska, Krzysztof Sibilski i Natalia Kulus.

Impreza odbyła się w ramach obchodów 600-lecia nadania praw miejskich Ostrorogowi.

Zdjęcia wykonały Mariola Przymuszała Magdalena  Kaszkowiak.

Tekst Teresa Pazderska  i Mariola Przymuszała