Uroczyste otwarcie galerii ZA CHATĄ

galer-11W piątek 11 maja odbyło się niezwykłe wydarzenie- otwarcie galerii „Za Chatą” Danuty Krüger, wpisane w ramy obchodów 600-lecia miasta Ostroróg.

                        Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości: burmistrz Miasta i Gminy Ostroróg- Roman Napierała, Przewodniczący Rady Miejskiej- Andrzej Greczka, Sekretarz Gminy- Stanisław Żołądkowski, Proboszcz Parafii Ostroróg Krystian Sobczak, prezes Związku Artystów Plastyków- Grażyna Rembasz, v-ce Prezes ZAP- Stanisław Wojcieszak, goście z Berlina, przedstawiciele instytucji kulturalnych, sąsiedzi, znajomi, radni,

                        Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali przedstawiciele władz samorządowych oraz współwłaścicielka galerii Danuta Krüger. Następnie ksiądz proboszcz Parafii PW NMP w Ostrorogu poświęcił galerię. Prowadząca uroczystość Alina Kaźmierczak zaprezentowała pomysłodawczynię i wykonawczynię przedsięwzięcia: „Kiedy zaczynaliśmy przygotowywać się do obchodów 600-lecia miasta Ostroróg przyświecał nam jeden cel- pragnęliśmy, by obchody stały się początkiem działań rozpoczętych w roku jubileuszowym. Żeby zostawić po sobie ślad historii, zapoczątkować działania, które będą kultywowane.  Pomysłodawczynią i wykonawczynią galerii jest Danuta Krüger. Artystka stworzyła ją w zaciszu własnego domu. Postanowiła się podzielić własnymi dokonaniami, jednocześnie na terenie dwutysięcznego miasteczka stworzyć oazę kultury. Galeria ma być miejscem spotkań, wystaw, wernisaży dla wszystkich, którzy pragną zaprezentować swoją twórczość, otworzyć się i zrobić coś na rzecz środowiska lokalnego. Danuta Krüger wie, jak trudno jest czasami odkryć i realizować swoje marzenie, chociaż od zawsze interesowała się malarstwem i sztuką – swoją twórczość pokazała światu dopiero w 2007r. wolna, zafascynowana krajem skandynawskim, a także Puszczą Notecką, okolicami Krzyża, Drezdenka, Gorzowa. Swoje prace wystawiała już w Niemczech (od 25 lat  mieszka w Berlinie), Norwegii, Irlandii, Danii i w Polsce( w Krzyżu, Kosinie, Dźwirzynie, Kołobrzegu). Oznaczona w 2010r. tytułem Przyjaciel Kultury Krzyża. W 2011r. otrzymała nagrodę publiczności na „Salonie Wielkopolskim” w Czarnkowie. Cóż można powiedzieć o  artystce? Od dziecka dostrzegała dużo więcej, chodzi o naturę, kolory i piękno, które nas otacza. Był to wpływ jej osobowości, a przede wszystkim wrażliwej duszy. Jak sama mówi: „Malowałam od zawsze-nie pędzlem, ale sercem.” Do pewnego momentu aktywność fizyczna i poświęcenie się kajakarstwu przysłoniły jej pasję malarską. Kajakarka- z dużymi osiągnięciami była zbyt pochłonięta sportem wyczynowym, nie miała czasu na sztukę. Poza tym otwarcie przyznaje, że lenistwo hamowało , aby  pójść do sklepu i zakupić pierwsze farby. Przełamała się w 2007r. Powiedziała sobie teraz i zaczęła tworzyć dla odbiorców, nie dla siebie. Tak jak do tej pory pływała kajakiem, tak nabrała wiatru w żagle i rozpoczęła niesamowity rejs statkiem po oceanie sztuki. W drodze zawitała do kilkunastu portów, większych i mniejszych, gdzie zostawiła ślady swojej sztuki: Berlin- Drezno- Frankfurt- Krzyż- Kosin-Piła-Czarnków-Dźwirzyno-Krzyż- tak organizowała wystawy, wernisaże, pejzaże, zwierzęta, martwa natura, a ostatnio abstrakcje, oto efekt jej malarskich podróży. Maluje dużo i z pasją. W roku potrafi stworzyć ponad 40 obrazów, chociaż patrząc na jej rozwój śmiało można powiedzieć, że wkrótce osiągnie poziom twórczości znanego w literaturze polskiej Ignacego Kraszewskiego. On na koncie miał ponad 600 utworów. My też życzymy jej 600 obrazów (no może niekoniecznie na 600-lecie Ostroroga.”

                        Wszyscy zgromadzeni byli pod ogromnym wrażeniem miejsca, w jakim się znaleźli. Danuta Krüger podziękowała swoim rodzicom (zwłaszcza ojcu, który  przez cały czas czuwa, pomaga i troszczy się o galerię), księdzu proboszczowi, władzom gminy, osobom zaangażowanym w tworzenie galerii, wszystkim zgromadzonym. Niespodzianką okazało się losowanie obrazów namalowanych przez artystkę. Szczęściarze opuścili galerię z obrazami.

                        Uroczystość uświetnił występ uczennic szkoły muzycznej II stopnia z Państwowej Szkoły Muzycznej w Szamotułach: Klaudii Dąbrowskiej (wiolonczela), Marty Szałańskiej (skrzypce), Anny Mermann (skrzypce), które przybyły na uroczystość wraz z dyrektorem szkoły- Beatą Kajzderską.

                        Po części oficjalnej każdy mógł podziwiać twórczość artystki, wymieniać poglądy artystyczne, zagłębić się w atmosferę obcowania ze sztuką, a przy okazji prowadzić rozmowy kuluarowe i zadbać o elementy fizyczności czyli delektować się przygotowanym poczęstunkiem.